Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.

Nabór wniosków trwa od 13 czerwca 2023 r. do 17 sierpnia 2023 r.

 

W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, w tym związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.

W ramach Kredytu Ekologicznego przedsiębiorcy otrzymają możliwość pozyskania finansowania projektów ekologicznych. Celem Programu jest zwiększenie efektywności energetycznej o minimum 30% i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w przedsiębiorstwach.

 

 

Z dofinansowania mogą skorzystać:

 1. Mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa z całej Polski.
 2. Small mid caps – małe spółki o średniej kapitalizacji, niebędące MŚP (zatrudniające nie więcej niż 499 osób, obrót poniżej 50 mln Euro, suma bilansowa poniżej 43 mln Euro).
 3. Mid caps – spółki o średniej kapitalizacji zatrudniające poniżej 3000 osób (zatrudniające nie więcej niż 499 osób, obrót poniżej 50 mln Euro, suma bilansowa poniżej 43 mln Euro).

Poziom dotacji: od 25 do 80% w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.

 

Kredyt Ekologiczny może zostać przeznaczony na przedsięwzięcia związane z szerokorozumianą energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.

Przykłady inwestycji:

 • termomodernizacja budynków,
 • instalacje OZE,
 • energooszczędne procesy produkcyjne (wymiana lub modernizacja maszyn/urządzeń na efektywniejsze energetycznie),
 • zakup i instalacja systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii,
 • modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia, oświetlenia, itp. pod kątem energooszczędności.

 

Dofinansowaniem mogą być objęte poniższe wydatki przeznaczone na realizację inwestycji ekologicznej:

 • nabycie środków trwałych,
 • nabycie robót i materiałów budowlanych,
 • nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej,
 • raty z tytułu umowy leasingu,
 • studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związanych z realizowanym projektem.

 

Dokumenty niezbędne:

 1. Audyt energetyczny:
  Realizacja przedsięwzięcia musi zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który uzasadni potrzebę i zakres wprowadzanych rozwiązań.
  Z audytu energetycznego musi wynikać, że inwestycja przyniesie oszczędność energii pierwotnej na poziomie min. 30%.
 2. Zdolność kredytowa:
  Decyzja o finansowaniu projektu wymagać będzie w pierwszej kolejności pozytywnej oceny zdolności kredytowej Wnioskodawcy.

 

 W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do Instytucji ogłaszającej i do kontaktu z naszymi Doradcami.

 

W oparciu o doświadczenie wynikające z realizowanych od 2009 roku projektów, oferujemy Państwu kompleksową obsługę projektu – od tworzenia jego założeń i budowy koncepcji, doradztwo przy opracowaniu dokumentacji aplikacyjnej, aż po doradztwo w realizacji i rozliczeniu działań projektu.


Dzięki współpracy z nami mogą Państwo liczyć na dostęp do eksperckiej wiedzy oraz doświadczeń wyniesionych z wielu przygotowanych i zrealizowanych projektów, dzięki temu znacznie zwiększy się Państwa szansa na sukces (pozyskanie dotacji i bezproblemową realizację projektu). Dodatkowo oszczędzą Państwo czas na poznawaniu dokumentów i ich wypełnianiu. Zlecając to zadanie specjalistom, minimalizujecie Państwo ryzyko błędu.


Zachęcam do kontaktu. Chętnie omówimy z Państwem pomysł na realizację przedsięwzięcia w ramach wyżej opisanego programu oraz przedstawimy swoją ofertę.

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. kom. 517 575 585